Węzeł grzewczy oparty o pompę ciepła to mechanizm, którego podstawowym zadaniem jest „transport” ciepła o niższej temperaturze, do miejsca o wyższej temperaturze. Ten ciekawy proces jest możliwy, dzięki odpowiedniej konstrukcji pompy, która jest zaopatrzona w sprężarkę (przy wykorzystaniu ciepła z gruntu bądź zbiorników wodnych) lub wymienniki podobne, jak w chłodnicy samochodowej(w przypadku pompy powietrznej).
Pompa ciepła kondensuje otrzymaną energię cieplną np. z powietrza czy z gleby, by oddać ciepło otoczeniu. Aby pompa mogła zadziałać, jedyne, czego potrzebuje, to prąd. Eliminuje to konieczność podłączania do domu instalacji gazowej czy innego źródła paliwa stałego czy ciekłego. W związku z tym, jest to inwestycja ekologiczna, bezpieczna i oszczędna.
Wyposażona w zbiornik ogrzewa wodę użytkową. Warto zaznaczyć, że pompę ciepła należy dobrać indywidualnie do potrzeb danego obiektu.
Zapotrzebowanie na energię cieplną bardzo różni się w zależności od wielu czynników. Zdarza się, że lepiej zainstalować kilka pomp o słabszej mocy, niż jedną o dużej ilości kW.
Ponadto pompa ciepła może być ciekawym elementem wystroju wnętrza Twojego domu. Nie wszystkie pompy muszą być ulokowane w ciemnej kotłowni, niektórzy producenci oferują nowoczesne i designersko wyglądające pompy. Dlatego poważnie się zastanów czy wolisz mieć nieładny i nie ekologiczny kocioł gazowy, czy może jednak elegancką i nowoczesną pompę ciepła, która chroni środowisko korzystając z odnawialnych źródeł energii?